Omega-3 masne kiseline i poremećaji u vrijeme perimenopauze

Piše Irena

Rezultatima istraživanja objavljenima u časopisu International Journal of Molecular Sciences pokušalo se odgovoriti na pitanje imaju li omega-3 masne kiseline blagotvorni utjecaj na olakšanje simptoma povezanih s perimenopauzom, uključujući simptome depresije. U rezultate istraživanja uključeno je 16 studija o unosu omega-3, naletima vrućine, depresiji i kognitivnim smetnjama (pamćenje, pozornost/pažnja…). Prema rezultatima, upotreba omega-3 masnih kiselina može imati blag učinak na perimenopauzu, ali se na kraju navodi da su za konačan zaključak potrebna daljnja istraživanja.

Omega-3 masne kiseline i poremećaji u vrijeme perimenopauze
Omega-3 masne kiseline i poremećaji u vrijeme perimenopauze

Rezultati istraživanja ne umanjuju zdrava svojstva omega-3 masnih kiselina i blagotvoran utjecaj na rad srca i krvnih žila.

Namirnice za zdrav jelovnik

Izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina su ribe: sardine, skuša, inćuni, tuna i losos. Ribe su bogate bjelančevinama i zdravim masnim kiselinama pa se smatraju jednom od najzdravijih namirnica. Trebate ih jesti barem dva puta tjedno.

Orašasti plodovi: orasi, sjemenke lana i bademi smatraju se zbog masnih kiselina važnim namirnicama za zdravlje kardiovaskularnog sustava. Omega-3 masne kiseline u orašastim plodovima pridonose održavanju normalne razine kolesterola u krvi i štite srce. Unos orašastih plodova trebate zadržati na 25-30 g dnevno da spriječite velik unos kalorija.

Maslinovo ulje je osnova mediteranske prehrane. Snažan je antioksidans koji se odlikuje visokim hranjivim svojstvima. Istraživanja pokazuju da maslinovo ulje ima povoljan učinak na krvni tlak.

Jedan od najboljih primjera zdrave i uravnotežene prehrane je mediteranska dijeta. Ribe, maslinovo ulje, sezonsko voće i povrće, žitarice, orašasti plodovi, kruh od cjelovitoga zrnja, krumpir i začini pozitivno utječu na zdravlje cijelog organizma, posebno u prevenciji povišenog kolesterola i ateroskleroze.

Povoljno djelovanje omega-3 masnih kiselina na valunge, depresiju i kognitivne smetnje u perimenopauzi ne može se smatrati potvrđenim. Šesnaest studija koje su provedene nisu to dokazale pa su potrebna daljnja istraživanja za konačni pozitivan zaključak.

Napišite komentar ili postavite pitanje